2020-11-30
Lietuvos gyvensenai miškas buvo svarbus nuo senų senovės. Ištikus nelaimei, užpuolus priešams, ligai, miškas gelbėdavo visada: jis ir maitindavo, ir suteikdavo prieglobstį.
Vilniaus Adomo Mickevičiaus licėjaus moksleiviai lapkričio mėnesį tęsė projekto „Sodinam“ įgyvendinimą. Šį kartą skirtingų klasių ugdytiniai nuotoliniu būdu žiūrėjo edukacinį filmuką apie medžius. Įdomių istorijų apie medžius pristatė fizikas, gamtos mokslų daktaras, etnologas ir gamtos mylėtojas Libertas Klimka. Mokiniai suprato, kad medis pagelbėdavo buityje: žmonės kūrendavo krosnį, pasidarydavo darbo ir maisto įrankius. Be to, senovės lietuviai tikėjo, kad ąžuoluose, beržuose (kituose medžiuose) gyvavo dievai, deivės ir mirusiųjų dvasios.
Moksleivius nustebino, kad nevalia kirsti prosenelių, senelių obelų, o reikia seną sodą saugoti, puoselėti ir perduoti ateities kartai. Jaunieji klausytojai pasidalijo mintimis, kad ateityje beržo sulą pagardins grūdais ir raudonaisiais serbentais. Apie medžio galią mena gamtininkai, istorikai, etnologai, ir žinoma, lietuvių poetai, rašytojai ir tautosaka. Viena iš unikaliausių ir žymiausių lietuvių liaudies pasakų „Eglė žalčių karalienė“ priminė, kad kiekviename medyje slypi magija ir gili simbolika.
Taigi, medžiai senovėje buvę dievų buveine, o šiandienos žmonėms miškas esąs užuovėja, prieglobstis nuo miesto šurmulio, jame galime atrasti vidinę ramybę.
Mokiniai buvo sužavėti įdomiomis istorijomis apie medžio stebuklingas galias.
https://zw.lt/radar-wilenski/lekcja-zdalna-chronmy-drzewa-w-liceum-im-a-mickiewicza-w-wilnie/